Friday, April 13, 2012

Son zamanlarda adını çok duyduğum bir meyhane.. Cihangir Demeti / Just any other tavern.. Demeti in Cihangir

Enteresan ve sürpriz mekanlara ev sahipliği yapma konusundaki başarısından dolayı Cihangir'i çok severim. Daha önce de Datlı Maya hakkında yazmıştım; tarihi odun fırınında Türk lezzetleri diye. Geçen haftasonu da, son zamanlarda adını çok duyduğumuz Demeti meyhanesini deneme fırsatı bulduk. 
Birbirinden çok, görmeye alışkın olduğumuz meze çeşitleri sunan Demeti özellikle kalabalık bir grupsanız gitmek için eğlenceli bir yerdir. O arada bir de, kanımca, İstanbul'un en güzel şarap butiği La Cave'a da uğrama ve ev için güzel bir şarap alma bahaneniz de olmuş olur. 

I love Cihangir. Not only is it home to one of the oldest and, in my opinion, the best wine boutique, La Cave, but also does it host many interesting and nice restaurants. Datli Maya, which I wrote about in one of my earlier posts, is just one of them. Last weekend, we got the chance to try out Demeti, a tavern which has become rather popular lately. With its wide range of traditional mezze's and chilled out atmosphere, Demeti is especially a perfect place if you want an easy night out with a large group of friends. 
................................................................................................................................
10 kişilik kalabalık bir grup olduğumuz için bizi sadece 2 büyük masadan oluşan odaya aldılar. Diğer masadakilerin de tandıklarımız olduğunu düşünürsek odayı kendimiz için ayırtmış gibi olduk. Rahat rahat kahkahalar atmak ve gecenin ilerleyen saatlerinde, alkol seviyesinin de yükselmesiyle, yüksek sesle birbirimizle konuşabilmemiz için harika bir ortam doğmuş oldu böylece. Daha kalabalık ve herhangi bir mekanı andıran diğer bölümü gördükten sonra Demeti'ye ya kalabalık gelip bizim oturduğumuz bölümde oturmak, ya da hiç gelmemek gerektiğini düşündüm. 

Normalde içmeye alışkın olduğumuz Yeşil Efe kalmadığından dolayı, garsonumuzun şiddetle tavsiye ettiği Yeni Rakı'nın Yeni Seri'sini deneme kararı verdik. 
Bildiğimiz Yeni Rakı'dan çok daha aromatik, piyasadaki bütün rakılardan daha yoğun bir anason tadı olan Yeni Seri'yi çok beğendim. Gerçi uyarmam lazım; normaldekinden çok daha fazla çarptı beni. Ya alkol seviyesi daha fazla ya da aromasından dolayı böyle hissettim. En kısa zamanda bakacağım. 

Hem mutfaktaki ustalar, hem de garsonlar çok yardımseverdi. Özellikle fotoğraf çekeceğim diye mutfaktan çıkan yemekleri benim için tutan personele buradan tekrar teşekkürler :). 

Yine her zamanki gibi çok fazla meze söylemişiz ve balığa yer kalmadı.Malum, rakı meze kombinasyonu kanımızda var :). O yüzden ana yemek hakkında yorum yapamayacağım ama yediğimiz sıcak ve soğuk mezeler hakkındaki genel yorumum bazılarının çok lezzetli, bazılarınınsa vasat olduğu.  

Mezeler arasında daha önce duymadığımız bir şey yoktu. Bazen böylesi de güzel ve bunu da tercih edenler olabilir. Mezelerde pek seçici davranmayıp neredeyse her şeyi seçtiğimizi itiraf etmeliyim. Ezine beyaz peynir, peynir ezmesi, pazı kavurma, levrek marine, muamara, palamut pilaki, sardalya, közde kırmızı biber, ahtapot ızgara, kalamar ızgara, paçanga böreği ve karides güveç... 
Masadaki herkesin en çok beğendiği meze yukarıdaki ahtapot ızgara oldu. Hem çok taze hem de normalde alıştığım ve hiç sevmediğim sakızımsı özelliği yoktu. Bilirsiniz belki, çiğnedikçe çiğnersiniz. 

Bir diğer favori, peynir ezmesi oldu. Oldukça aromatik ve yoğun tulum/ezine peyniri karışımı bir tada sahip peynir ezmesi soğuk servis edildi. 
Masaya gelir gelmez biten, o yüzden fotoğrafını çekme fırsatı bulamadığım paçanga böreği o kadar güzeldi ki ikincileri de yedik. İçinde pastırma olan ve normalde çok ağır bulduğum paçanga böreği bu sefer çok hafif ve az yağlı geldi. 

Beyaz peyniri ben çok beğendim ama bazılarım çok ağır buldu. Oldukça yağlı, orta tuzlu ve yumuşak bir dokusu vardı. 
Bunun dışındaki mezelerden pek etkilenmediğimi itiraf etmeliyim. Levrek marine, pazı kavurması ve muamara  ortalamayken hem palamut pilaki hem sardalya normalden sert ve tuzlu geldi. 
Bu arada bizim sitenin de dokusuna uygun kırmızı beyaz masa örtüsüne bayıldım :).

Karides güveç yediğimizi hatırlamıyorum o yüzden maalesef hakkında yorum yapamayacağım ama mutfaktayken çektiğim fotoğrafını sizinle paylaşmak istedim. 
Yemeği klasik irmik helvası ile noktaladık. Ne yazik ki ılık gelen ve Venge'dekinden alışkın olduğumuz, içinden dondurmanın aktığı, bir tatlı değildi. Başka tatlıları var mıydı bilmiyorum ama meyve ile yetinmenizi öneririm. 
Son bir yorum olarak, mekanın çok sıcak olduğunu söylemeliyim. Gecenin sonunda hepimiz askılılarla oturuyorduk. Bu bayanlar için güzel gelebilir ama beyleri mutlaka bayacağına eminim. Belki sadece o güne özeldi ama yine de soğan gibi giyinmenizi öneririm :). 

Bu arada bizim oturduğumuz odada içi kahve fincalarıyla doldurulmuş bir masa vardı. Çok beğendiğim için sizinle paylaşmak istedim. 
Fiyatlara gelince; sınırsız rakı ve bira (öyle bir fiks menü yok ama öyle içtik), 12 meze, tatlı ve meyve kişi başı 75TL tuttu. Mezeler 8-12TL civarında değişiyor. Kalamar ızgara ise 22, Ahtapot ızgara da 30TL'ydi. Ucuz bir yer olmamakla birlikte çok pahalı da değildi. 

Puanlarımız:
Genel 7 
Lezzet 7 
Servis ve Ambiyans 7
.......................................................................................................................................
Since we were a group of 10, we were able to sit in the room that consisted of only two tables. Also, considering the fact that the group on the other table were people we knew, it felt as if we had the place for ourselves. It left us with a night full of loud laughters and shoutings. I took a quick look at the other room, where the rest of the restaurant guests sat, and immediately decided not to come back unless I was able to get a table in the room we were right now. I'd suggest you do the same. 

Luckily Demeti didn't have any Yesil Efe (the raki brand I'm normally used to) left, so we got to try the new Yeni Raki, i.e. Yeni Seri. 
Yeni Seri's raki is a lot more aromatic than the regular one and has a lot more anise flavor than any other raki I've tasted so far. I must say I enjoyed it a lot, although, it felt a bit too much after a while.  

As always, we ordered so much of the mezze's that there was no room left for the fish; hence I won't be able to comment on the main course. As for the mezze's, some of them were really tasty, others not so much. 

There was nothing interesting or new among the dishes we tried. However, I'm sure some things will come as a first to you and sometimes you just want things you're used to. We weren't much picky and ordered almost every mezze they had: feta cheese, crushed cheese, roasted spinach, marinated seabass, muamara (red paprika and walnut mix), tunny fish, sardines, barbecue red paprika, grilled octopus, grilled calamari, fried cheese and Turkish bacon pastry, and shrimp in stew..  
The one dish we all agreed on was the best, was the grilled calamari. Not only was it extremely fresh, but also not as chewy as I hate and am used to.  

Another favorite was the crushed cheese below. Despite having a strong aroma it didn't feel heavy at all. 
Unfortunately the fried cheese and Turkish bacon pastry was so liked that I didn't even get a chance to take a picture of it. 
I really enjoyed the feta cheese tasty but others found it rather heavy, primarily cause of its soft, buttery and salty texture.  

Other than that, we weren't impressed by the remaining mezze's. The marinated seabass, muamara (red paprika and walnut mix), and barbecue red paprika were just ordinary; and both the tunny fish and sardines felt saltier and drier than normal. 
I did love the pattern of the table cover which works perfect with our blog :). 

Unfortunately I can't remember eating the shrimp stew but here's a picture a took while in the kitchen talking to the staff. 
The dessert was no good. It was supposed to be a hot helva but it was served almost cold, hence lost all its taste. Also, I'm used to the version which has cold ice cream in it; one you can try at the steakhouse Venge in 4 Levent.  We didn't try any other dessert but if I were you, I'd just go with fruits. 

Finally, the room had some really nice decorations: like the glasses below. 
As for the prices; limitless raki and beer (there is no such thing but imagine we drank that much), 12 mezze', dessert and fruits all cost 75TL/person. The mezze's cost between 8-12TL. Only the grilled calamari and the grilled octopus cost 22 and 30TL respectively.  

Our Points:
General 7 
Taste 7 
Service and Ambiance 7        


2 comments:

  1. blogunuzu yeni keşfettim, takipdeyim çok hoş bir blog :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. hehe cok tesekkurler.. ben de sizinkini takibe aldım şimdi. detaylı inceleyeceğim.

      Delete

Would love to hear what you think!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...