Thursday, April 5, 2012

Istanbul'un en İyi Kokteylleri Taksim Münferit'te / Istanbul's Best Coctails at Taksim Munferit

Fransız sokağı yakınındaki Münferit gizli bir köşeye konumlanmış harika bir restoran. İstanbul'un en iyi kokteylleri burada yapılıyor.


Munferit, located close by the French street in Taksim, is a hidden corner restaurant with seatings all over the street. This is the place to drink the best coctails in town.
..........................................................................................................................................................
Münferit'le yaklaşık 2 sene önce tanıştık. İlk günden beri İstanbul'un en sevdiğim restoranlarından birisi olmuştur. İki katli mekanin üst, yani giriş katı oturmadan ziyade barda takılmak için ayarlanmış. Asıl oturum alt kattadır. Soğuk kış aylarında da dışarıda oturmak isteyenler için yarı kapalı bir bölüm var. Yaz aylarında zaten masalar sokağa taşıyor.


Münferit'in menüsünde ana yemekler de var ama kalabalık bir grup iseniz, ki bana göre Münferit biraz da onu gerektiren bir yer (genellikle daha büyük masalar olduğu için), soğuk ve sıcak tabaklardan ortaya söyleyip geceyi onlarla geçirmenizi öneririm. 
Geçen Cumartesi akşamı 7 arkadaş Münferit'e gittik. Rezervasyonu, hiç abartısız 3 hafta öncesinden yaptırmıştık ve o zaman bile yedeğe alınmıştık. Büyük ihtimalle açılır demişti rezervasyonu yapan arkadaş; nitekim bir gün önce yerimiz garantilendi. Puf.. O güne mi özeldi yoksa her zaman mı öyle bilemiyorum. Belki kalabalık olduğumuz içindi. 

Neler yediğimize girmeden dürüstçe Münferit'i neden bu kadar sevdiğimi söylemek istiyorum.
1. Kızarmış Kastamonu ekmekleri ve yanında gelen ançüezli tereyağ.
2. Kokteylleri.
3. Porçini mantarı ve trüf yağlı kağıtta beyaz peynir.

Kızarmış Kastamonu ekmekleri ve yanında gelen ançüezli tereyağ tek başına bir ziyafet. Sadece kokteyl içip onları yeseniz olur. Yedikçe veya soğudukça da yenileniyor ekmekler. Hiç tartışmasız yediğim en güzel ekmek tereyağ kombinasyonu.
Kokteylleri hem çok başarılı hem de çok farklı. İster sade bir mojito içmek isteyin, ister sakeli biralı bir kokteyl, pişman olmayacağınızı garanti ederim. Benim o geceki tercihim Berry Caipirinha oldu, ki çok güzeldi, ama diğer arkadaşlarım Cinnamon Passion tercih etti, ki o daha da iyiydi.
Cinnamon Passion nedir? Tarçın şurubu, elma suyu, passion fruit ve passion votka. 
Porçini mantarı ve trüf yağlı kağıtta beyaz peynir benim bu dünyada yediğim herhalde en güzel sıcak tabaklardan birisidir. Hatta en iyisi bile olabilir. Aşağıdaki resmin hiçbir şekilde hakkını vermediğini söyleyebilirim. Kağıdın içindeki eritilmiş beyaz peyniri hala sıcakken kaşıklaya kaşıklaya yiyorsunuz. Bir yandan trüf yağının peynire sinmiş aroması, bir yandan ağzınıza gelen porçini mantarı parçaları sizi mest ediyor.   
Bunun dışına yediklerimiz de şu şekildeydi: Kars gravyeri, isli Boşnak eti, Çerkez tavuğu, ördek fava, marine levrek, tahin soslu patlıcan kızartması, humuslu karides, kalamarlı siyah kus kus, rokfor ve armutlu ızgara yaprak sarma. Bunların hepsi de sıcak ve soğuk tabaklardan idi. Ana yemek istemedik. 


Kalamarlı siyah kus kusu beğendim ama daha sıcak servis edilmesini tercih ederdim. Eğer bir buluşmada iseniz ve dilinizin simsiyah olmasını istemiyorsanız bunu yemeyin :). 
Rokfor ve armutlu ızgara yaprak sarma çok lezzetliydi. Adından da beklendiği gibi, bir çok aromaları aynı anda tattırıyor size. Kesin denemenizi öneririm. 


Tahin soslu patlıcan kızartması da bir diğer favorim oldu. Daha önce de Meze'de tahin'in yemeklere ne kadar yakıştığından bahsetmiştim. Bu patlıcan kızartması da onun bir örneğidir.  
Onun dışında yediklerimiz güzel olmakla birlikte çok da özel değildi. Şahsen ben bir daha gidersem yukarıda bahsettiğim seçeneklerden 2şer tane söylemeyi tercih ederim. 
Tatlılara gelince; tatlılar kesinlikle bir hayal kırıklığı oldu. Profiterol benzeri içi çikolatalı çikolata topları, cheesecake ve muhallebi vari bir tatlı (tam ne olduğunu bile hatırlamıyorum ne yazik ki). Üçü de ne yazık ki hem sıradan hem de lezzetsizdi. O yüzden giderseniz tatlı yememenizi öneririm. 
Çıkarken bizi bir sürpriz daha bekliyordu. Alt katta oturduğumuz için farketmemiştik ama üst kat resmen bir gece kulübüne dönmüştü. Sokağa da taşan kalabalığı ile Münferit Taksim'in Lucca'sı haline gelmiş anlaşılan. Kapıdan zor çıktığımızı söyleyebilirim. Ben çok hoşlanmadım bu durumdan ama siz sevebilirsiniz. Sevmezseniz de zaten aşağıda otururken hissetmiyorsunuz. 

Fiyatlara gelince; peynir ve şarküteri ürünleri 7-13TL, soğuk tabaklar 12-24TL, sıcak tabaklar 13-23 (karides hariç; o 42TL), ana yemeklerse 25-45TL arasında değişiyor. Kokteylleri de 25TL civarında. 

Puanlarımız: 
Genel 7 
Lezzet 8 (sevdiklerimi düşünerek verdiğim not, yoksa 6)  
Servis ve ambiyans 7 
..................................................................................................................................................................
The first time we went to Munferit was 2 years ago. Since then, it has been one of my favorite restaurants in Istanbul. The place has two floors; the bar is on the second (i.e. the ground floor) and the dining on the first. There's also an outside dining area with heaters during the winter. In the summer, even more tables are being put out on the street. Those are my favorite tables.  

Last Saturday Ozgur and I went to Munferit with 5 other friends. We had made the reservation 3 weeks in advance and even then we were on the waiting list until last minute. It's a popular place but I can't tell why. I don't think you would have the same problem if you were less than 5 people. 
I really like the cold and hot plates; hence I never try the main courses. This day was no exception. 

There are 3 reasons I love Munferit. 
1. The toasted Kastamonu bread with anchovy butter.  
2. The coctails  
3. The feta cheese with porcini mushrooms and truffle oil 


The toasted bread with anchovy butter is the best of all bread and butter combinations I've tried at any restaurant. What's even better is that they keep bringing you new bread so you can keep eating while hot. 
Their coctails are not only tasty but also different. It's not easy to find good coctails in this town so if you want it, Munferit is the place. Whether you want a simple mojito or a sake beer, you won't regret your choice. 
My choice for the night was the Berry Caipirinha, which I almost always get. My friends, however, tried the Cinnamon Passion, which was even better than mine. 
What is the Cinnamon Passion? A mixture of Cinnamon syrup, apple juice, passion fruit and passion vodka.
The feta cheese with porcini mushrooms and truffle oil that comes wrapped in paper is probably one of my favorite hot plates in the world. It might even be the best. The picture below gives it no justice. You dip your spoon in the melted hot feta cheese and feel the flavor of the truffle oil and pieces of porcini mushrooms mix with the strong aroma of the feta cheese, and it just explodes in your mouth. It's heavenly.  
Our other choices for the night were; Kars gruyere, Bosniak meat, duck fava, marinated seabass, fried eggplants with tahini sauce, shrimp with hummus, black kus kus with calamari, roasted vine leaves stuffed with roquefort cheese and pear, and a certain chicken mix called Cerkez tavuğu.  

I personally liked the black kus kus with calamari but would have preferred it to be served more hot. Beware if you are on a date, since it gives you a black tongue. 
The roasted vine leaves stuffed with roquefort cheese and pear was delicious. As expected, it gives you a taste of different interesting flavors combined. 


The fried eggplants with tahini sauce was another favorite. I wrote before on our Meze post, how well tahini works with so many dishes. This one was no exception.  
Other than that, none of us fell in love with the rest of the dishes. Personally, if I were to come back, I'd order two of each of the above mentioned positively rather than trying other things.  
The desserts were a total dissapointment. The chocolate balls which kind of reminded me of profiterol, cheesecake and some other dessert I can't even remember.. Neither were they tasty, nor different. I'd suggest not trying dessert at all. 
On our way out we realized that the upper floor, i.e. the entrance had turned into a rather crowdy bar/club, making it a bit difficult to get out. You might like it since you can then stay and mingle. If not, don't worry, cause you won't feel it downstairs anyways. 


As for the prices; the cheese and meat platters cost 7-13TL, cold plates 12-24TL, hot plates 13-23 (except for the shrimp which cost 42TL), and main courses between 25-45TL. The coctails are around 25TL. 


Our Points: 
General 7 
Taste 8 (taking into account the things I liked, otherwise would have been a 6)  
Service and Ambiance 7 

2 comments:

Would love to hear what you think!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...