Friday, March 23, 2012

Dünyayı Gezen İyi Niyet Elçisi / An Adventurer Passing Our Neighborhood

Seyahat kategorisini daha güzel bir şekilde başlamayı düşünemezdik.

Bebek'te harika bir Perşembe sabahı idi. Camdan dışarı bir baktık ki lüks arabaların arasına parketmiş bir tuk tuk duruyordu. Yani, bir çeşit bisiklet. Yanında da filmlerde görmeye alışkın olduğumuz sensei vari bir Çinli...

We couldn't think of a better way to start the travel category. 


It was a beautiful Thursday morning in the Bebek neighborhood. I was staring out of the window when suddenly something weird caught my eye. Parked next to all the luxury cars was a tuk tuk, i.e. a kind of bicycle.   
Uzaktan okuyabildiğimiz kadarıyla, "Londra 2012 Olimpiyatlar ve 2001'den beri..." türünde bir şeyler yazıyordu.

From what I could read, it was written: "London Olympics 2012 and since 2001.." on the sides. 
Tipik Türk misafirperver ruhumla bir fincan demlenmiş çayı ve bir paket de taze fındığı kaptığım gibi aşağıya koştum.

As any typical Turk would do, I grabbed a cup of tea and a pack of hazelnuts and ran down the stairs to welcome our guest. 
Karşılıklı bir eğilme merasimi geçirdikten sonra dünya tatlısı, güler yüzlü Çinlimize sorularımı sordum.

Pek İngilizce konuşamamasına rağmen öğrendim ki kendisi 2001 yılından beri önce Çin'i, sonra da dünyayı gezmiş. Son durak da 2012 Londra Olimpiyatları imiş.
60 yaşındaki amcamızın bunu yapma sebebi de dünyada barışa dikkat çekmek içinmiş.

After several turns of bowing I asked our sweet and friendly Chinese what this whole thing was about. Despite not speaking much English, he told me he had been on the road since 2001; first travelling across China and then from there all the way to Istanbul. The journey will end at the London 2012 Olympics. 
The reason our 60 year old Chinese was doing this was, in addition to watching the olympics :), to call attention to world peace. 


Bir kaç fotoğraf, hayır duası ve tekrarlanan bir eğilme merasimi sonrasında iyi niyet elçimizi Bebek halkının diğer mensuplarına teslim ettim.
After taking a couple of photos, offering my prayers, and again bowing, I left our goodwill ambassador to enjoy the moments of fame caused by the remaining Bebek population. 


İçimi nedense bir mutluluk kapladı.

11 sene, o yaşta birisi, yanında neredeyse hiç bir eşyası olmadığı halde, bir bisiklet üzerinde insanların iyi dilekleri ve yardımları ile dünyayı gezmeyi başarmış.

Umarım fotoğraflardaki gülen yüz, sizin de içinizi az da olsa ısıtmaya yeter.

Keyifli ve faydalı yazılar olması dileğiyle...

Having met our Chinese, I suddenly felt great joy. For 11 years, a man that age, with almost nothing to carry, had succeded to travel across the world with the help and prayers of people like us. 


Wish us all fun, adventurous, and maybe peaceful but most important of all safe journeys... 

No comments:

Post a Comment

Would love to hear what you think!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...