Tuesday, April 23, 2013

Kahve Tutkunlarına Müjde...KronotRop Galatasaray / Coffee 101...KronotRop Galatasaray

"Kahve snobları hiç bir zaman özür dilemez. Hiç bir şeyden ödün vermez. En iyisinden aşağısıyla yetinmez." KronotRop'un web sitesinde, "hakkında" bölümünde yazan ilk cümleler bu şekilde. Galatasaray'daki küçük kahve dükkanının duruşu bu. Kendini beğenmiş, kendine güvenen, karakterli bir marka. Üstelik, kahve kültürünün Türk kahvesinden ibaret olduğu bir ülkede. Bayılıyorum.

"Coffee Snobs offer no apologies. No compromises. No settling for less than you loftiest expectations." These are the first sentences written on KronotRop's website in the about section. It should tell you a lot about the small coffee shop in Galatasaray. I love it. Coffee with an attitude. And in a country which, until recently, thought coffee meant only Turkish coffee. 
.....................................................................................................................................
Saks mavisi tabelanın arkasında mini minnacık bir kahve cenneti saklı. Mikro akımından mikro kavurucu (micro roastery) ya da mikro kahvecinin İstanbul'daki ilk ve belki de en iyi örneği KronotRop. Kurucusu ve aynı zamanda da baristası Çağatay Gülabioğlu. Soğuk ve mesafeli ama işinin de ustası. Kahveye dair bir yıllık bir araştırma sonucunun eseri KronotRop. Gülabioğlu'nun espri anlayışı da mekana yansımış. Kara tahtada "Ayın elemanı: Habemus Papam Franciscum" yazısını görünce gülümsemekten alamıyorum kendimi. 
Behind the blue signboard is a tiny food heaven hidden. KronotRop is the first and probably best micro roastery in Istanbul. The founder and barista is Cagatay Gulabioglu, a true coffee snob. He treats coffee as a high quality culinary product and hence, the coffee is of no other kind in Turkey. Although he's a bit distant, you can tell by the signs in the shop that he has a good sense of humor. On the blackboard it's written "Employee of the month: Habemus Papam Franciscum".  

Kahveler dünyanın en özel kahve bölgelerinden geliyor ve her daim taze. İçeri girdiğinizde burnunuza buram buram gelen kahve kokusundan anlayabilirsiniz. Arkada da Latin Amerika müzikleri. Kahve çuvalı malzemesinden yapılmış taburelerin üzerine oturup kahvemizi yudumluyoruz. Özgür filtre kahve, bense latte. Bir sonraki seferde ben de filtre kahve istiyorum. Latte her yerde içilir ama kahvenin tadını iyice almak isterseniz, ki böyle bir yerde güzel kahve harcanmamalı, filtre kahve için. 
The coffees are from the best coffee areas around the world and differ each day. The smell of fresh coffee and the sound of Latin American music puts you in an ecstatic coffee mood. We sit on the stools covered with coffee sacks and sip our coffees, Ozgur a filtered coffee, and I a latte. The latte is a stupid choice. Shouldn't waste such a good coffee on latte while at KronotRop. 

Mekan küçük olduğu için burası daha çok bir take away dükkanı. Sabah 9'dan önce gelenlere 15% indirim var. Termosunuzla gelirseniz, aynı indirimden bütün gün faydalanabilirsiniz. 
The shop is more a take away place than a sit down. If you arrive before 9am, you can enjoy %15 discount on all coffees. The same discount is applied during the day if you bring your own thermos. 

Mandabatmaz'ın Türk kahvesi neyse, KronotRop'un da filtre kahvesi o. Türkiye'de kaliteli kahvenin standardını oluşturacak yer olmasını diliyoruz. 
Our hopes are that KronotRop will be THE place to set the standard for high quality coffee in Turkey, as it sure has been pretty low until now.  

KronotRop Galatasaray 

Adres: Yeni Çarşı Cad. No: 5/B Galatasaray - Taksim, Istanbul 

Web: www.kronotrop.com

 
 
3 comments:

 1. biri kahve tutkunu mu dedi? :) tam benim yerim, kesin bakacağım..sevgiler, Gizem

  ReplyDelete
 2. hehe kesin gitmelisin Gizemcim. Hatta Mandabatmaz da yakında, ikili kahve günü yaparsın. keyifli haftasonlar.

  ReplyDelete
 3. These are in fact enormous ideas in about blogging.
  You have touched some fastidious points here.
  Any way keep up wrinting.

  Stop by my page Buy nutra green coffee

  ReplyDelete

Would love to hear what you think!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...