Wednesday, May 16, 2012

Singapur Lezzetleri - Mikuni / Tastes of Singapore - Mikuni

Singapur'da muhteşem yerlerde muhteşem lezzetler tattık. Bir önceki yazımızda da her şeyi denemek için ne kadar çaba sarf ettiğimizi görmüşsünüzdür. Ama hiç tartışmasız en favori iki yerimiz Fairmont otelinin içindeki Japon restoranı Mikuni ve St Regis otelinin içindeki Çin restoranı Yan Ting oldu. İkisi hakkında da yazılacak, gösterilecek çok şey olduğu için bu seferki yazımızda Mikuni, bir sonrakinde de Yan Ting'den bahsediyor olacağız.

Ozgur and I had an amazing time in Singapore. Almost the entire experience was built on the exploration of delicious food. From our previous post, you can probably guess we did all in our power to try as much as possible. But two places managed to leave everything else behind and capture our hearts. Mikuni, the Japanese restaurant inside of the Fairmont hotel, and Yan Ting, the Chinese restaurant inside of the St Regis hotel. Because there's so much to tell, so much to show, we decided to give both their own posts. This one will be about Mikuni and the next about Yan Ting. 
..............................................................................................................................
Mikuni'yi Amex guide'dan bulduk. O zamanlar ismi farklıymış ama hala yeri ve ustası aynı. Oldukça pahalı ve bu nedenle de iş adamlarının misafirlerine hava atmak için davet ettikleri bir restoran burası. Peki neden gitmeli? Çünkü muhteşem sushiler, inanılmaz sake kokteyller ve yediğimiz en güzel japon dondurmaları burada var. Hala emin değilseniz fotoğraflardan sonra fikrinizi değiştireceğinizi düşünüyorum :).

Amuse bouche, yani ikram olarak aşağıdaki karides cipslerinden geldi. Normal karides cipsinden farklı olarak bunlar çeşitli baharatlar ve ekmek kırıntısı gibi bir tabakayla kaplanmıştı. Baharatlar arasında pul biber de olunca hafif de bir acı tadı vardı. Şefin kendi yorumu olan bu karides cipsleri inanılmaz lezzetliydi.
Mekan biraz boş olunca Özgür ilk başta biraz surat astı ama kokteyllerimizi görünce bir anda keyfi yerine geldi. Sake ve başka içkilerle hazırlanan birbirinden renkli kokteyllerden oluşan içki menüsü bizi hayretlere düşürdü. Sake ve şarap menüsü zaten inanılmaz çeşitliydi ama kokteyllerin böyle başarılı olmasını beklemezdik.
Wasabi sosuyla hazırlanmış istiridyeler için söyleyecek söz bulamıyorum. Sos deyince, yoğun, kıvamlı bir şey düşünmeyin, zeytinyağı kadar sıvı ve hardal kadar aromatik bir sostu bu. İstiridye bence her yerde wasabi sosuyla verilmeli, ikisi tam anlamıyla mükemmel ikili.
Bir diğer başlangıç olarak, Truffle Kampachi adındaki dilimlenmiş sarıkuyruk, yuzu meyvesi (bir çeşit limon) ve trüf mantarı esansından oluşan tabağı istedik. Carpaccio'ya benze sekilde hazırlanan Kampachide sarıkuyruk balığı ve limonumsu bir tat bırakan yuzu meyvesi harika bir kombinasyon olmuştu.
Sushi'nin olduğu yerde tabi ki sashimi vardır. Garsonumuzun ısrarıyla sarıkuyruk ve tabi ki bir klasik olan somon sashimi istedik. İkisi de o kadar tazeydi ki resmen ağızda eridiler. Ayrıca sunuma ne demeli. Kırılmış buzların üzerinde servis edilince balıklardaki tazelik daha da bir ortaya çıkmış sanki.
Unagilerden (pilav üstüne balık), karides, yılan balığı ve ton balığı seçtik. Yine hepsi birbirinden taze ve lezzetliydi ama yılan balığı tam anlamıyla muhteşemdi. Yumuşacık bir dokusu ve üzerindeki hafif tatlımsı kıvamlı sos ile şu an bile aklımdan çıkmayan bir tadı vardı.
Rollardan da spider maki ve kamikaze maguru roll istedik. Spider maki, yengeç, avokado ve yanındaki acı sostan oluşuyordu. Etrafını hafif şeffafımsı, bir çeşit marul yaprağını andıran bir tabaka sarıyordu. Başka yerlerde de yedim ama ne olduğunu henüz öğrenemedim maalesef. Çok bir tadı olmamasına rağmen kıtırlığı ve körpe dokusu güzel bir katkı sağlamıştı. Kremamsı acı sos ise başka bir yere taşımış roll'u. O olmasaydı lezzetli ama sıradan, bu şekilde ise hem farklı, hem de damağı şaşırtan bir tat oluşmuştu.
Kamikaze maguru roll, ton balığı, avokado, salatalık, kırmızı biber ve siyah tobiko (bir çeşit havyar) malzemelerinden yapılmış. Diğer fotoğraflara göre biraz renksiz kalmış olsa da lezzet olarak diğerlerinden bir farkı yoktu. Özellikle dışındaki kırmızı biber ve çok sevdiğim havyar sushiye ayrı bir hava katmıştı.
Bu arada önemli bir ayrıntıyı atlamayayım. Kokteyller bitince sake ile devam ettik. İçtiğimiz soğuk sake kesinlikle çok güzeldi ama asıl sunumdan bahsetmek istiyorum. Aşağıdaki fotoğraftaki tabak önüme geldi ve sake'yi içmek istediğim bardağı seçmem rica edildi. Böyle bir şeyi daha önce hiç görmemiştim. Etkilendim. Sake karafı da yine çok ama çok özeldi.
Özgür dayanamayıp barmenin ısrarıyla Mikuni'nin spesiyalitesi olan sakeli aşağıdaki kokteylini de içti o arada. Küçük bir bardakta servis edildiği için araya sokuşturabilirsiniz rahatlıkla. İçtiğimiz üç kokteyl arasında kesinlikle en güzeli buydu, ki hepsi de çok güzeldi.  
Sıra nihayet tatlıya geldi. Daha önce de başka yerlerde deneyip hiç beğenmediğim Japon dondurmasına bir şans daha tanıma kararı verdim. Vanilya, çarkıfelek meyvesi ve yeşil çay aromalarından oluşan üçlü tabağı seçtik. Bunu söyleyerek kesinlikle abartmıyorum ama bu herhalde Özgür'ün de benim de hayatımızda yediğimiz en güzel dondurmaydı. Kalın ve yumuşak bir dış tabakaya sahip olduğu için dondurmaların her birini ikiye bölmüşlerdi. Bir çeşit doughnut gibi düşünebilirsiniz aslında... Sadece içinde krema yerine dondurma var ve dış tabakası da içi ile aynı aromaya sahip.  
Özgür'ün keyfinin nasıl yerine geldiğini de göstermeden edemeyeceğim :).
Artık hesabı isteme vakti geldi derken bizi son bir ikram ile yine sevindirdiler. Yine çok güzel bir sunumda birer yeşil çaylı truffle ve enteresan bir çikolata geldi. Çikolata normaldi ama yeşil çaylı truffle tam bir gurme işiydi. İçindeki yumuşak truffle da dışı gibi yeşil çay aromasına sahipti ama sanki beyaz çikolata yer gibiydik. Sırf dondurma ve kendilerinin yaptığı bu güzel truffle için bile geri gidebiliriz..

Fiyatlara gelince;
Başlangıçlar 25-35SGD,
Sushiler, 30-35SGD,
Sashimi ve Unagiler ise 18-60SGD arasında geniş bir tutar aralığında.
Ne yazik ki kokteyl ve sakenin fiyatlarını not etmeyi atlamışım. Siz gittiğinizde bize iletirsiniz artık :).
............................................................................................................................

We found Mikuni from the Amex guide. Previously Inagiku, the Japanese restaurant within the Fairmont hotel was given a major overhaul last year, making it one of the best places to eat sushi in Singapore. Although a bit expensive, Mikuni's amazing sake coctails and crazily delicious Japanese ice-creams, compensate for the high prices.

We started our journey of incredibles with shrimp chips amuse bouche. Different from regular shrimp chips, these ones had different spices and some other crisps as a top coat. Especially the red pepper added made them slightly spicy, something I really liked.    

Ozgur was a bit unhappy in the beginning, since the place was only half full, but quickly cheered up when he saw the coctails. The coctail menu, comprised of traditional coctails as well as interesting mixtures of sake and other liquors, was simply stunning. The sake and wine menu were, as we had already expected, really rich, but the coctails came as a surprise. 
The wasabi kaki Oyster with wasabi sauce we asked for starter made both Ozgur and me speechless. The sauce was so liquid and such a perfect fit it almost felt as if it was the oyster's natural flavor. 
Another starter, the truffle kampachi, a plate of yellowtail, yuzu, black sea salt, and truffle essence was another great discovery. The fishes were cut almost like sashimi, but with the pieces being thinner, and decorated with small green leaves (don't know what it was but tasted like baby spinach). There was a slight citrous taste, caused by the sauce, which worked perfect with the fish.
Where there is sushi, there is sashimi. Recommended by our waiter, we ordered yellowtail, as well as the classic salmon sashimi. Both were so fresh they literally melted in our mouths. And what about the presentation. The freshness almost came out even more when served on crushed ice.
Following the sashimis we ordered shrimp, eel, and tuna unagi. All three were again extremely fresh and really tasty but the eel beat them all. Served with a slighly sweet and sticky, thick sauce, the eel fell into pieces with even the slightest touch, that's how soft it was. 
The Spider maki below consisted of soft shell crab, avokado, and chilli sauce on the side. I love crispy, semi-transparent layer that surrounded the maki. Don't know yet what it is but it almost tastes like a lettuce leaf, at least the feel is similar. The spicy, slightly creamy chilli sauce put the maki in a whole new level. It would have been tasty either way, but the sauce just made it perfect.                             

Maybe not as colorful or as interesting as the other plates, but definitely equally delicious, was the Kamikaze maguru roll. It was made out of tuna, avocado, cucumber, chilli and black tobiko. I especially thought that the chilli definitely added something extra. Would love to see more of that on other sushi rolls. 
And not to forget an important detail, when the coctails were finished we continued with sake. The cold sake we ordered was really good but I'd more like to talk about the actual presentation. The below plate was brought to our table and we were asked which glass we would prefer to drink our sakes with. I've never seen anything like this. I'm impressed. The sake caraf was, again very pretty. 
Ozgur couldn't resist our bartender's insistance and so ordered the house's special coctail. It's served in a tiny glass so you can easily squeeze it in somewhere. Out of the three coctails we had, this one was definitely the best, and they were all really good. 
Finally, it was time for dessert. I decided to give a chance to the Japanese ice-cream I had tried before at other places and hated. We went for the vanilla, passion fruit, and green tea flavors. I'm not exaggerating when I'm saying that this was probably the best ice-cream Ozgur and I have ever tasted. I don't know what it was but it was so good. The passion fruit was probably our favorite but they were all so amazing. The red bean dessert served with the vanilla ice-cream was something new for me, cause I'm not used to it being served sweet but apparently it's normal in Singapore and Malaysia and I actually did like it.   
As you can see my husband was all smiling at that moment :). 
Just when we were about to ask for the check, we were treated with another surprise. Wonderfully served, two pieces of green tea truffle and an interesting chocolate arrived to our table. The chocolate was a bit ordinary but the truffle was incredible. I'd never imagine green tea to be such a great flavor for sweets. It almost felt as if the creamy truffle was white chocolate and not green tea. 
I could go back to Mikuni just for the ice-cream and the truffle.  

As for the prices;
The starters cost 25-35SGD,
The sushi's, 30-35SGD,
The sashimi's ve unagi's on the other hand ranged from 18-60SGD,
Unfortunately I forgot to write down the prices of the coctails and the sake but you might tell us when you go there :). 


4 comments:

 1. İlk fotograf bile bana yetti zaten ama her biri ayri guzel gorunuyor. Lezzettin baska bir hali hepsi.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Gercekten oyle Aysuncum. sirf yemek yemege gitmek bile yeter Singapur'a :).

   Delete
 2. Your post is beautiful! follow each other?:X

  FashionSpot.ro

  ReplyDelete

Would love to hear what you think!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...