Friday, March 15, 2013

Dikilitaş SuperFriends Hot Dog'a Kardeş SuperFriends Burger / SuperFriends Hot Dog or SuperFriends Burger?

Sevgi, emek ve mutluluk. SuperFriends Hot Dog & Burger'in formülü bu kadar basit. B&O Sisters reklam ajansının kurucuları Özge Alkazaz ve Berrin Çakırsoy'un sıfırdan yarattıkları bu marka, bugün İstanbul'un en iyi hot dog'cusu. Yaklaşık bir yıl önce, yeni açıldığında Superfriends'i ziyaret ettiğimde, menüsünde ağırlıklı olarak hot dog bulunuyordu. Bugün ise menüsüne eklediği hamburger çeşitleriyle, Mekanist tarafından Beşiktaş bölgesinin en iyi burgercisi seçilmiş.
Love, effort, and happiness. Those are the ingredients for the success of SuperFriends Hot Dog & Burger. Founded by B&O Sisters ad agency owners Ozge Alkazaz and Berrin Cakirsoy, SuperFriends is Istanbul's best hot dog spot. When I first visited SuperFriends a year ago, the brand was still new and had mostly hot dog in its menu. Today, with the added varieties of burgers, SuperFriends has come to be known as one of the best burger places in Istanbul.  
...................................................................................................................................
Dikilitaş'ta bulunan, kırmızı tenteli SuperFriends'i gören herkes mutlaka bir kez dönüp tekrar bakıyor. Arkadaşım beni ilk götürdüğünde, bir apartmanın altında, bir ara sokakta bulunan bu yer nasıl iş yapar demiştim. Ne kadar yanılmışım meğer. SuperFriends tam bir marka başarısı. İlk SuperFriends yazımda, dükkanın kendisi ve hot doglar hakkında detaylıca bahsetmiştim. Bu sefer, yeni eklenen ürünler, özellikle burgerleri anlatmak istiyorum.
When I first visited SuperFriends, I had serious doubts that this place would make money. Located on a quiet street in Dikilitas, it is not the type of place you just happen to run across. But as it turned out, I was totally wrong. SuperFriends is a brand success. On my previous post on SuperFriends, you can find details on their hot dogs as well as other products. Today, I'll focus on their new dishes, in particular burgers. 

Menüye dört çeşit burger girmiş. Original Burger, New York Burger, Chilli Cheese Burger ve SuperFriends Burger. Her biri 130, 180 ve 260 gram et seçenekleriyle mevcut. Beyler tarafından en çok tercih edilen SuperFriends Burger'da karar kılıyoruz. Başka şeyler de deneyeceğimiz için 130 gram etin yeterli olacağına karar veriyoruz. Kullanılan et, günlük olarak Özerden Et Gıda'dan alınıyor ve 100% dana satır etini oluşturuyor. Çok hafif ve doygun bir et. Özge, cheddar peynirini, ortadan ikiye böldüğü etin arasına koyarak pişiriyor burgeri.
Four types of burgers have been added to the menu. The Original Burger, New York Burger, Chilli Cheese Burger, and SuperFriends Burger. They are all available in sizes of 130, 180, and 260 gram meat. We decide to try the burger most preferred by the gents, i.e. the SuperFriends Burger. The meat is %100 beef and brought daily from a special meat producer. It's light yet fulfilling. Ozge first cuts the meat in half, puts the cheddar cheese inside, and then grills the burger. 

Karıştırmaktan korkmamışlar. Bu burgerde her şey var. Cheddar peyniri yanı sıra, yeşillik, domates, karamelize soğan, salatalık turşusu, jalapeno, zencefil turşusu, cheddar sos, hot chilli sos, ketçap, mayonez, BBQ sos ve relish sos eklenmiş. Bu kadar karıştırınca güzel olur mu demeyin, gerçekten inanılmaz tadı. Şaşırtıcı bir şekilde birbirini tamamlayan malzemeler olmuş. Hepsini ayrı ayrı hissetsen de aynı zamanda güzel bir bütünlük oluşturmuşlar. Burger ekmeği, tıpkı sosis ekmeğinde olduğu gibi, günlük olarak geliyor ve günün sonunda arta kalan ekmekler, konu komşuya dağıtılıyor.
They are definitely not afraid to mix things. This burger has everything. In addition to the cheddar cheese, there is lettuce, tomatoes, caramelized onions, pickled cucumbers, jalapeno, pickled ginger, cheddar sauce, hot chilli sauce, ketchup, mayo, BBQ sauce, and relish sauce. It might sound weird but in fact all these ingredients come together to form the perfect taste.  

Burgerlerle birlikte menüye yeni eklenen bir lezzet, Amerika'dan fazlasıyla aşina olduğumuz corn dog, yani mısır sosisi. Sosisler, ağırlıklı olarak mısır unundan hazırlanan bir sosa batırılıyor ve yağda kızartılıyor. Sosu Özge kendisi hazırlıyor. Bolca mısır unu, sarımsak tozu ve çeşitli baharatlardan oluşuyor. Tadı, Amerika'dakilerden biraz farklı. Daha hafif ve mısırın etkisi daha fazla hissediliyor. Adeta mısır ekmeğine sarılı sosise benziyor. Daha hafif omasının sebebi, sosisin çok fazla yağda bekletilmemesi. Hemen batırıp çıkartıyorlar. Bir porsiyonda dört parça mevcut. Fazlasıyla doyuruyor.
A new taste that is added to the menu is the well known corn dog. The sauce is prepared in house and has a lot more corn flavor than other corn dogs I've tasted abroad. It is also a lot lighter and slighltly less crispier. In my opinion, they've managed to create a more localized version. Each serving contains 4 pieces of corn dogs. 

Mekanın spesiyali, benim de ilk göz ağrım olan hot dog'u da sipariş ediyoruz. Tıpkı burgerde olduğu gibi, sosiste de aynı dört çeşit mevcut. Beylerin tercihi SuperFriends'ken, bayanların favorisi de chilli cheese'miş. Bu nedenle hot dog'da da chilli cheese'de karar kılıyoruz. Chilli cheese, rendelenmiş cheddar peyniri ve SuperFriends soslardan oluşuyor. Her zamanki gibi harika. Sosis, ızgara yapıldığı için hafif, ne ince ne kalın, tam orta karar olduğu için de kıvamında doyurucu.
Despite all the delicious new goodies, I can't help but to order my first love, the hot dog. The same four options as the burgers are available as hot dogs. While the gents prefer SuperFriends, the ladies' favorite is chilli cheese. Hence, we decide on the chilli cheese. It's a lot simpler than SuperFriends, with only shredded cheddar cheese and SuperFriends sauces. It's wonderful as ever. The sausage is grilled, hence really light and not too crispy.  

Hot dog, burger ve corn dog menüde olunca tabi ki kızarmış patates ve soğan halkası da şart. Geçen sefer yediğimiz için, bu sefer soğan halkasını atlıyoruz ama dört çeşit kızarmış patates olunca en azından iki tanesini denemeyi şart görüyoruz. Baharatlı patates, kahvaltılık karışık baharat ve cajun baharatıyla hazırlanıyor. Patatesler dışarıdan alınıyor ama dondurulmuş SuperFresh patateslerden değil. Hafif ev yapımını andırıyor.
When you have hot dogs and burgers on your menu, you also have to have french fries and onion rings. Because we tasted onion rings the last time, we skip it this time, but as their are four types of french fries on the menu, we feel obliged to order at least two. The spicy fries are prepared with breakfast spice mix and cajun spice mix. The potatoes are not home made but the feel and taste is just as if they are. 
Cheddarlı patates, en az baharatlı patates kadar lezzetli. Doğrudan cheddar sos kullanmaktansa rendelenmiş peynir kullanmayı tercih etmiş Özge ve Berrin. Bunun sebebi, cheddar peynirinin zaten sıcak patatesle temas ettiğinde eriyecek olması. Kokusu şu anda bile burnuma geliyor.
The cheddar fries are as delicious as the spicy fries. I really have a hard time picking a favorite among the two. Rather than cheddar sauce, Ozge and Berrin prefer to put cheddar cheese on the fries, as the cheese will melt anyways when in contact with the hot fries. I can almost feel the smell of the melted cheese from here. 

SuperFriends'in yemeklerini bu kadar lezzetli yapan en büyük özelliklerden bir tanesi sosları. Hot dog ve burgerlerin içinde bolca sos olmasına rağmen, bu sosların bazıları tekrar masaya geliyor. Bu güne kadar BBQ ve relish sos favorilerimdi. Şimdi bir de honey mustard'ı ekliyorum. Balla karışık hardal, acılı hardalı seven beni çok şaşırtıyor. Tatlı bir hardalın bu kadar güzel olabileceğini düşünememiştim.
One thing that makes SuperFriends' foods so good is the many sauces. Even though the sauces are generously used in both the burgers and the hot dogs, some of these sauces are again brought to the table. My favorites so far were the BBQ and Relish. Now I have a new one. The honey mustard sauce. I'm a fan of hot mustard sauce so this comes as a big surprise to me. 

Halk dilinde "efsane" olarak bilinen tek tatlıları, French toast. Kızarmış özel tarçınlı tost ekmeği arasında muz dilimleri, krem çikolata, üstünde de özel çikolata sosu var. Tarçın sayesinde, kendimizi hafif bir şeyler yiyormuş gibi kandırabiliyoruz. Yoksa hangi aklı başında insan, hot dog, burger, corn dog ve kızarmış patates üzerine böyle bir tatlı yer.
SuperFriends' only dessert is the French toast, known amongst the public as "the legend". It is made out of fried toasted cinnamon bread, with sliced banana, cream chocolate and a special chocolate sauce added. Thanks to the cinnamon, we almost fool ourselves to believe we're eating a light dessert. Otherwise, who would dare to order such a dessert after a hot dog, a burger, a corn dog and French fries. 


Fotoğraflarını çekmeye ve kendilerini yemeye doyamadığımız hot dog, burger, corn dog ve kızarmış patateslerin her biri ayrı güzel. Kalabalık gidin ve hepsinden azar azar tadın. Benim önerim o yönde. En güzeli oraya gidip, bu güzel ürünlerin kaynağı olan Özge ve Berrin ile bizzat tanışmak, yediklerini bir de onların ağzından dinlemek. Ama olmuyorsa, Yemek Sepetinde de varlar.
Just as the last time, we fill our stomachs until we are ready to explode. But it's all so good. My suggestion is that you come crowded and ask for everything to share. The best is to visit SuperFriends and personally meet the creators of these delicious foods but if you can't, there is always yemeksepeti.com. 


130 gram'lık burgerler 12-17TL, 180 gram'lıklar 17-22TL ve 260 gram'lıklar  22-27.5TL arasında değişiyor. Hot dog'lar, 5-9TL civarında, atıştırmalıklar ise 4-5TL. French toast 6TL. Burger, patates ve içecekten oluşan menüler 18-24TL, hot dog'lu olanlarsa 11-13TL arasında mevcut.
The prices of the 130gram burgers cost 12-17TL, the 180 gram ones 17-22TL, and the 260 gram ones 22-27.5TL. The hot dogs are roughly 5-9TL, the siders 4-5TL, and the French toast 6TL. If you prefer a menu, composed of either hot dog or a burger, with French fries and a beverage, the hot dog options cost 11-13TL and the burger options 18-24TL.     


SuperFriends Hot Dog & Burgers

Adres: Yeni Doğan Sokak. Toprak Apt. No: 6/1 Dikilitaş / Beşiktas, Istanbul

Tel: 0212 327 76 76 - 0212 269 10 99 

Web: www.superfriends.com.tr

8 comments:

 1. Şİmdi yine burger burger diye aklıma girdi..hem de yakınmıs en olmadı yemek sepeti beni bekler :D Baharatlı patatese bayıldığımı, senin de tatlı konusundaki yorumuna baya bir güldüğümü ekliyorum.p sevgiler yıldızcım

  ReplyDelete
  Replies
  1. Gizemcim, bütün yazılarıma hiç üşenmeden yorum yazmana bayılıyorum. gerçekten çok mutlu ediyorsun beni. babamın bile dikkatini çekmiş olsa gerek ki, Gizem kim diye sordu geçen gün :). tekrar çok teşekkürler. Ben de tam bir baharatlı patates sevdalısıyım. SuperFriends'de kullanılan baharatlar ve soslar inanılmaz. o kadar kilo almayacağımı bilsem her dakka burger yerim, orası kesin :)).

   Delete
 2. Replies
  1. Hepsi gerçekten de nefis Denizcim. Sahipleriyle de mutlaka tanışmalısın. Çok tatlılar.

   Delete
 3. hayir neyi tanitsan cok ilgi alanim olmasa bile kosup gidesim geliyor.. Nefis bir tanitim.. Sosis sevmem ama ilk goz agrini denemek istiyorum.. :) Soslarini da ayri merak ettim.. (beslenme seklimi arada sinirlarin disina cikip renklendirmekte fayda var.. Yoksa saglik saglik nereye kadar derler adama..) son sozum de mekan sahiplerine.. İmkansizi basaran, hayallerinin karsiligini alan insanlari ayri seviyorum.. tebrik ederim cidden.. Gurur duydum ! :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Lulucum, ben de kendime kızıyorum bir yandan. keşke yeme içme blogu değil de moda blogu yazıyor olsaydım. böylece yememe de dikkat ederdim. şimdi, bırak dikkat etmeyi, hep daha fazlasını yeme ihtiyacı duyuyorum. bir de gerçekten obur olduğumu düşününce çok faydası olmuyor :). sohbet etmeye bile olsa, mutlaka uğramanı tavsiye ederim. ben de aynı şekilde, sıfırdan bir şey başaran insanlara hayranlık duyuyorum. inşallah bir gün ben de o kişilerden biri olabileceğim diyorum kendime :). güzel yorumun için çok teşekkürler Lulucum.

   Delete
 4. acaip lezzetli gözüküor hepsi :) buraya mutlaka uğramak istiyorum, umarım bulurum adresi:) cheddarlı patatesi cok sevdim =)
  bend bekliyorum bloguma :)

  ReplyDelete
 5. I come next week to Istanbul. I will definitely try this restaurant and others mentioned in your blog.
  Great job :)

  ReplyDelete

Would love to hear what you think!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...