Friday, June 22, 2012

Hot Dog'lar İstanbul'da... / SuperFriends forever...

Hot dog... "sosisli" değil. SuperFriends Hot Dog markasının sahiplerinden Özge Alkazak beni bu konuda sıkı sıkı tembihledi. Türkiye'de bu anlamda gerçek hot dog yapan pek yer yok. Onun yerine goralı veya sosisli olarak adlandırdığımız, büfelerde yemeye alışkın olduğumuz ekmek arası sosis var. Yani, ince sosis, amerikan salatası ve ekmek üçlüsü. SuperFriends'i sosisçi değil, hot dog'cu yapan da işte buradaki fark...

Today's post is about a hot dog shop. Because it's almost like a commodity to you, you might find the topic boring. In Turkey, however, hot dog, i.e. real hot dog the way you know it, is not usual at all. In fact, I believe we only have one brand, i.e. Ben Franks, that serves it the traditional way. Recently opened SuperFriends Hot Dog, aims to change that and deliver high quality, conventional American hot dogs... 
For English, please scroll down until the Turkish text is finished...
..................................................................................................................................
Beşiktaş'ın Dikilitaş semtinde, bir apartmanın giriş katında hizmet veren SuperFriends Hot Dog'u ziyaretimde ilk aklıma takılan sorular bu markanın hangi ülkeye ait olduğu ve neden daha önce hiç duymadığımdı. Dükkanın sahipleri Özge Alkazaz ve Berrin Çakırsoy ile tanıştığımda sorularımın cevabını aldım. Markayı kendileri yaratmış. Eski bir reklamcı olarak kelime bulamıyorum, hayranlıkla bakıyorum etrafımda gördüklerime. Tabi ikisinin B&O Sisters reklam ajansının da kurucuları olduğunu öğrendiğimde taşlar yerine oturuyor. Tamamen yabancı gözüken, inanılmaz profesyonel ve oturmuş bir markayı anımsatan bu kurumsal kimlik çok ama çok akıllıca olmuş. Kabul edelim, biz yabancı olan şeyleri yerli olandan daha çabuk benimsiyoruz. 
Açılalı henüz bir kaç ay olmuş olmasına rağmen şimdiden franchise teklifleri gelmeye başlamış. Dükkan ise sadece öğlen saatinde değil, sonrasında da dolu. Çok sevimli bir yer olmuş. Dışarısı dahil, 7-8 masanın olduğu ufak bir yer. Mekana bayan elinin değdiği belli. Sandalye minderleri kırmızı beyaz benekli, ki bir hot dog'cuya daha uygun bir renk düşünemezdim. Girişte bir golf çantası, aynanın karşısındaki tezgahta bir motorcu kaskı, rengarenk kelebekli mumlar... Yani, bir nevi evinizin salonu. Yaratılmak istenilen hava de buymuş zaten. 
SuperFriends'e fast food'cu diye giderseniz yanılırsınız. Burası en iyi kalitede ürünleri bol kepçeden sunuyor tüketiciye. Ekmekler özel bir fırından her sabah taze geliyor. Kalan ekmekler konu komşuya dağıtılıyor. Sosis de ekmek de özel üretiliyor. Kullanılan soslar yurt dışından geliyor. Öğrendiğim kadarıyla her biri bir servet değerinde. 
Menüde yaklaşık beş çeşit hot dog var. İsteyen, soğan halkası, cheddar soslu patates ve/veya patates kızartması da ekleyip içecekle birlikte bir menü de oluşturabilir kendisine. Hot dog yemem diyenlere de farklı seçenekler mevcut. İnegöl köfte, sucuk ekmek, tost, kahvaltı tabağı ve yumurta... Ben tabi ki hot dog denedim :). 
Kararsız kalınca Özge ve Berrin'e döndüm. Chili Cheese Hot Dog en çok tercih edilenmiş. Dana sosis, kalın kalın dilimlenmiş cheddar peyniri ve Super Friends soslardan oluşuyordu. Soğan halkası ve patates kızartması da ilave ederek onu sipariş verdim. Arkadaşım Merve ise daha hafif olsun diye sosis tabağı istedi, yani ekmeksiz versiyondan. 
Chilli cheese hot dog'u bu kadar güzel yapan hiç tartışmasız soslarıydı. Relish, hardal, pickle (turşu) gibi enteresan soslar bir arada kullanılarak hafif acı ve yoğun aromalı bir tat çıkmıştı ortaya. Daha önce hiç duymamıştım bu sosları ama Amerika'da hot dog'ların vazgeçilmezleriymiş. Sadece ketçap ve hardal isteyerek neler kaçırmışım meğer. Sosis benim alıştığımdan daha yumuşak ve az çıtırdı. Bunun sebebi kızartma değil ızgara yapılmış olmasıymış. Diyet yapanlara duyurulur :). Tam kıvamında bir kalınlığa sahipti, yani, alıştığımız ince sosis ve ispanyolların kalın chorizo'su arası bir şeydi. Ekmek ise tek başına bile yenilebilecek lezzetteydi. Sönük sosis ekmeklerinden farklı olarak hem taze hem doygundu. 
Soğan halkaları Burger King'dekileri andırıyordu, yani tam sevdiğim gibi. Hot dog soslarına bandıra bandıra yedim. Kızarmış patates konusunda ben çok hassassım. İnce ve kıtırımsı seviyorum, yani daha gurme patates. Ama buradakilerden mutsuz olmayacağınıza eminim. 
Merve'nin sosis tabağı yine benimkine benzerdi, sadece ekmek olmadığı için soslar yanında gelmişti. Ben yine de hot dog'u tabakta değil, ekmek arası, olması gerektiği gibi yemenizi öneririm. 
Kola içeceğimize kendilerinin hazırladığı limonatayı denemeye karar verdik. Duyduğumuza göre sadece onu içmeye bile gelenler varmış. Ben asla öyle bir şey yapmazdım Hot dog varken :). Ama yine de tadının çok güzel olduğunu itiraf ediyorum. Şekerin limon tadını bastırmamış olduğunu görmek beni çok mutlu etti. 
Tatlı yiyecek halimiz olmadığı halde yine günlük gelen limonlu cheesecake'i geri çeviremedik. Üzerinde başka bir sos da olmayınca limon tadı iyice ortaya çıktı. Hafif ve taptaze, başarılı bir cheesecake'di. Limon dilimleri ile hazırlanmış sunuma bayıldım. 
Bu arada paket servis yaptıklarını da söylemeyi atlamayayım :). 
Yediklerimizin hepsi çok lezzetliydi ama beni asıl etkileyen Özge ve Berrin oldu. Büyük bir sevgiyle yarattıkları bu markaya kendi karakterlerini, neşelerini de katmayı başarmışlar. Siz de gittiğinizde anlayacaksınız. Bir lokma ye çık yeri değil burası. Saatlerce oturup kendinizi evinizde gibi hissedip bol bol sohbet edebileceğiniz cici mi cici bir Hot Dog'cu... 

Fiyatlara gelince, hot dog'ların fiyatları 5-9TL arasında değişiyor. Atıştırmalık diye adlandırılan kızarmış patates ve soğan halkaları 4-5TL civarında. Bir hot dog, atıştırmalık ve içecekten oluşan menü ise 10TL. 

SuperFriends Hot Dog

Yeni Doğan Sok. Toprak Apt. No: 6/1 Dikilitaş İstanbul  

Tel: 0212 327 7676 - 0212 269 1099

www.superfriends.com.tr 


.....................................................................................................................................
.....................................................................................................................................
When first visiting SuperFriends Hot Dog, my initial impression was: "Where is this brand from and how come I haven't heard about it?" That's how professional and foreign it looked. As soon as I met the owners Ozge Alkazaz and Berrin Cakirsoy I got my answer. Founders of the B&O Sisters ad agency, the two women had created the brand themselves. Giving it an English name was a smart move. It's so much easier to convince people here in Turkey to try a product if they believe it's foreign. Sad but true.  
Although it has been only a few months since the place opened, requests for franchise have already started. The store has only about 7-8 tables and especially during lunch time, they are all full. It's such a cute and cosy place. Red and white colored pillows, a golf bag by the entrance, a motorbike helmet, colorful candlelights, and more. It gives you the feeling of being in someones living room; which is exactly the effect Ozge and Berrin are trying to achieve.     
It would be wrong to describe SuperFriends as a fast food place. Rather, it is a restaurant serving best quality products in extremely generous amounts. The hot dog buns arrive fresh made every morning from a special bakery. The leftover bread of the day is distributed to friends and neighbours. The sausage is, just like the bun, specially made for SuperFriends. Considering Turkey is a muslim country, beef is used instead of pork. The sauces are imported from the US. From what I learned, they cost a fortune.  
The menu (unfortunately only in Turkish) contains approximately five different hot dogs. Onion rings and french fries can be added as siders. For those who don't want a hot dog, meatballs, Turkish sausage (sucuk), panini, and omlets as breakfast options are also available. Of course I had the hot dog :). 
Being a bit overwhelmed by the different choices of hot dog I asked Berrin and Ozgur for help. They told me Chili Cheese Hot Dog was the most favored one. I.e. a combination of beef sausage, shredded cheddar cheese, and multiple sauces. My friend Merve, on the other hand, went with the lighter option, sausage on a plate. 

Unarguable, what made the chili cheese hot do so good was the various sauces used. Especially the relish and pickles sauces added that extra flavour you can only taste in the hot dogs in US. Probably because these sauces come from the States :). Thicker than a regular hot dog and thinner than a chorizo,  the sausage itself was a bit softer than expected. I prefer the slightly crispier ones but I was told it's because these were grilled and not fried. Since I'm not a sausage expert I can't comment on that but I agree that it's a lot lighter and brings out the taste of the sauses a lot more this way. The bread itself was delicious. Fresh and filling with sesame seeds on top I could have eaten it even without the sausage. 
The onion rings were crispy and reminded me of the ones I love at Burger King. I'd have prefered the french fries to be thinner and crispier but that's just me; maybe you like it better this way. 
Merve's sausage plate was similar to mine, except for the missing bread and that the sauses were added on the side. Still, for me a hot dog is not complete without its bun, so I'd suggest you it eat that way.  
SuperFriends have homemade lemonade so we decided to try that. Especially, since we'd heard that some people came only to drink the lemonade. Crazy if you ask me :). The taste was delicious, in the sense that the sugar and lemon were perfectly balanced. 
Normally I wouldn't have had a dessert following a hot dog but Ozge and Berrin insisted so we decided to try the daily made lemon cheesecake. Despite, or rather thankfully, the cake came without a sauce, hence, brought out the lemon flavor even more. It was light, super fresh and yummy.    
Oh and not to forget; they also do home delivery. 
   
Everything we tried was really tasty but what actually impressed me was the owners themselves, Ozge and Berrin. Fun and full of energy, they've managed to create a brand with such a fun and joyful character. SuperFriends is not a place to eat; it's a place to sit down with friends and chat. A cutie cutie little hot dog place...

As for the prices; the hot dogs vary between 5 and 9TL. The siders, i.e. onion rings and french fries cost around 5TL. A set menu, comprised of a hot dog, one sider, and one drink cost 10TL. 

SuperFriends Hot Dog

Yeni Dogan Street. Toprak Apt. No: 6/1 Dikilitas Istanbul  

Phone: 0212 327 7676 - 0212 269 1099

www.superfriends.com.tr 
5 comments:

 1. çok güzel bir yermiş, dekorasyonun şirinliği, kızartma yerine ızgara yapılması olumlu şeyler..tesekkür ederiz :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Çok sağol Gizemcim! Cunda tatilden yeni döndüm, ancak ilgilenebiliyorum blogla...
   çok tatlı bir yer gerçekten, gidersen özge ve berrine de benden selam söyle, çok tatlılar. Bu arada gitmediysen cunda bir harikaydı :).

   Delete
 2. for breakfast it's so good but I prefer for lunch or diner !!!
  I love oignon rings too

  have a nice day

  virginie on instagram

  ReplyDelete
  Replies
  1. No i totally agree, definitely for lunch... especially with all the calories you need the get rid of :)... onion rings are the best :). thanks for commenting :)

   Delete
 3. Harika hotdoglari olan bir mekan gercek amerikan hotdog lezzetini tatmak isterseniz mutlaka ugramanizi tavsiye ederim. Ayrica soslarini da tatmanizi israrla tavsiye ederim..

  ReplyDelete

Would love to hear what you think!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...